• Ideas, Innovation, Invention (I3)

    2019 I3 Innovation Showcase Winners

    Student Process

    1. “TCO LLC” – Toby Heaney
    2. Kimberly Ferrell, Malinda Estep, Olivia Myers
    3. “Patient Transportation: Bridging the Discharge Gap” - Selina Booth, Maria Banez, Sheena Chambers

    Student Product

    1. “Beehive” – Alexander Sypolt
    2. “Insularm” – Brooksanna Burke
    3. “Right Dose, Every Time: An Innovative Approach to Pediatric Resuscitation”- Kirsten Long, Hannah Martin, Matthew Kiser

    Student Art - Individual

    1. “Therapy” – Mallorie Mize
    2. “A Silent Cry” - Nicole Mata
    3. “Student Center” - Katelyn Goins

    Student Art - Group

    1. “Pangea” – Autumn Smith, Luther Toney, Steven Snedegar, Bernadette Luby, Maet Cantu
    2. “Fusion 2.0” – Jasleen Kaur, Stephanie Turner
    3. “Zisney” – Sharieli Perez-Moran, Desma Feather, MacKenzie Loos, John Tyler, Gilbert Craig, Zachary Blake

    Student Research

    1. “An Antibiotic, Two Plants, and a Natural Remedy... How Do They Compare Against E. coli?” – Carrie Deal
    2. “The Effects of Sargassum Amendments on Soil Health Parameters in a WV Agricultural Soil” – Sommer Dilly
    3. “The Watchman” - Katelyn Zachary

    Student Case Study

    1. “ZZZZ Best” - Craig Allen, Jordan Peck
    2. “Bernie Madoff: The Great Ponzi Scheme” - Kaylee E. Wileman, Natalie Wright, Hannah Canady
    3. “HealthSouth, Inc.: A Case of Corporate Fraud” - Brooke G. Holstine, Landon J. Miller, Byron R. Hurd

    Faculty Process

    1. “Ethics Across Professions: An Interprofessional Experience” - Sandra S. Bowles, Melissa Layne, Jennifer Pack
    2. “POLS 2580 Initiative” – Bradford Deel
    3. “Engaging Students Inside and Outside the Classroom Using DoceriTM and an Apple i-Pad” – David Hass

    Faculty Product

    1. “Phoenix Planner” – David Ramsburg, Ray Yeager
    2. “UCommunity App” - Anna Hughes, Rebecca Newman

    Faculty Art

    1. “New Orleans, Immerse Your Senses” - Shelley Schliesser
    2. “Taking Another Spin on the Pottery Wheel” - Michelle Knight
    3. “The Inspired Nature of Art” – Gary Boyd

    Faculty Research

    1. “An Examination of Forbe’s Financial Health Grade for Private Higher Education Institutions” – Rick Farris
    2. “Studies of Charge-transfer Oxidation of Alcohols by Uranyl (VI) Using UV-Vis and Electron Paramagnetic Resonance Spectroscopies” - Xiaoping Sun
    • I3 2018 Winners

      Ideas, Innovation, Invention (I3)

      Student Process

      1. VoixRx: Rawlings Ebot Enow, Koffi Amegadje, Stephanie Turner
      1. Velox Pharmacy Solutions: Obiechina Ezekwesili, Darlene Fatunbi, Michael Okebugwu
      1. Neonatal Abstinence Syndrome Reduction through Education in Correctional Facilities: Glenn Schiotis, Logan White

      Student Product

      1. Valley Tech Engineering: W. Jarrod Higginbotham
      1. Insularm: Brooksanna Burke, Alex Sypolt, Eric Constant
      1. Pneumo-Connect: Cari Matheny, Bethany Hunter, Cierra Jones, Kingkamon Laoratanakul

      Student Art - Individual

      1. Alternative Art Mediums: Erin Weaver
      1. Inner-Demons: Taylor Schliesser
      1. Untitled: Rachel Cokeley

      Student Art - Group

      1. Peace it Together: Nicole Mata
      1. DiversiZoo: Hanna Light, Destiny Workman, Jaycob Phillips, Sarah Balderson
      1. The International Zoo: Tiffany Childers, Michaela Shumate, Jasmine Luikart, Logan Davis

      Student Research

      1. Molecular Characterizations: Kristiana Sklioutovskaya-Lopez
      1. Enumeration and Antibacterial Activities Actinomycetes: Lyndsey Thompson, Jorge Perera
      2. Terrorism Perspectives Social Profiling of Terrorist: Hannah Barton, Brooke Thom

      Student Case Study

      1. Voters in West Virginia: Carissa Sellards
      1. Failure of Sunbeam Corporation: Bryana Katelyn Bays, Kelci Pettiford-Winters, Matthew Herdon
      1. The Indian Enron: Prakriti Lama

      Faculty Process

      1. Don’t Keep Rex Around: Susan Gardner
      1. Brinson Foundation: Grant Brinson
      1. Amazon Pharmacy? WV says “Bring it On!”: Kristy Lucas

      Faculty Product

      1. Second Sigh Safety System: Rebecca Newman, Anna Hughes
      1. The Silver Savior Device: Gannett Monk
      1. Eagle Eye: Grant Brinson

      Faculty Art

      1. Take a Spin on the Pottery Wheel: Michelle Knight
      1. The Mark: Ray Yeager
      1. An Innovative Approach to School Spirit: The President’s Hitch: Jamie L. Bero

      Faculty Research

      1. Student Engagement and eLearn: Using a Learning Management System to Predict Student Success in a Freshmen Biology Course: Beth Pauley
      1. The Effect of Various Modalities on Student Success in a Basic Medical Terminology Course: Dawn Turner
      1. The Chemistry of Electrophiles and Involving Undergraduate Students in Publishable Research: Xiaoping Sun

      My UC Story Videos

      1. Jatin Arora

      Honorable Mentions

      1. Justin Mixon
      2. Son Anh Nguyen, Maureen Russell
       
    • I3 2017 Winners

      Results of the University of Charleston Innovation Showcase April 19, 2017

      The Inaugural University of Charleston I3 (Ideas, Invention, Innovation) event offered a day of competition, as students and faculty presented projects in the categories of products, innovative process, service or project, innovative work of art, design, performance or creation, research and a non-competitive category as well.

      The presentations were the final step in the competition, where students, faculty and staff competed for a total of $20,000 in prizes.

      The winners of the event were announced at the University’s EagleFest 2.0 event that evening.

      Student Process

      4th place — Eden Garrett - “The Glass House”

      3rd place — Haylie Maciel, Bria Lovejoy, Rebekah Martin, Amy Winebrenner, Amy Hairston - “Child Care Retention Strategies for Local Nurses”

      2nd place — Tim Niyogusaba - “Golden Eagle Network”

      1st place — Obiechina Ezekwesili and Jacob Madison - “Reach Health”

      Student Art

      4th place — Mallorie Mize — “The Battles We Face”

      3Rd place — Brandon Michael Godinich, Kelsey Matusic, Amy Hu, Lindsay Jones, Mercedes Cartwright, Sommer Dilly, Amanda Whittman — “Showtime Zoo”

      2nd place-  Rija Saleem — “Read between the Lights”

      1St place — Rachel Cokeley — “Untiltled”

      Student Product

      4th place- Obiechina Ezekwesili — “TaperFade”

      3rd place- Dana Ciarrocchi, Douglas Criado, Victoria Oyewole — “URCovered”

      2nd  place — Allyssa Covert — “Fire Safety Innovations”

      1st place — Andrew Van Deusen — “Study Lex”

      Student Research

      4th place- Amanda Whittman — “The Prevalence of Four Types of Intestinal Parasistes in Felis Catus in Two Neighboring West Virginia States”

      3rd  place — Mackenna Boone — “Measure of Bacterial Burden in Bordetella Pertussis Infection in Context of Vaccination and Mutant Toxin Strains”

      2nd  place — Josiah Richardson — “The Effects of Flooding in both Plant Growth and Heterotrophic Bacterial Counts in Soil”

      1st place — Malaika Woody — “Effect of Human Multivitamin on Plant Germination and Growth”

      Faculty Research

      3rd  place — Mike Bayly — “Motivating Voters through Fear and Anger: Donald Trump’s Effective Use of Mortality Salience in the 2016 Presidential Election”

      2nd  place — Rebecca Linger — “Burkholderia cenocepacia LipE: Developing New Strategies to Combat a Pan-resistant Bacterial Strain”

      1st place — Jay Wildt — “A Study of Outcomes: Based Educational Interventions and Moral Development of Undergraduate College Students”

      Faculty Process

      3rd  place — Anne Teichman, David Bowyer, Barbara Smith — “Ambulatory Care Pharmacy: What it is and How it Fits in the Health Care System”

      2nd  place — Amanda Meadows — “Professional’s Closet – A Suit Rental Service"

      1st place — Gannett Monk — “Can a ‘BSA Merit Badge U’ Annual Event Help Increase Enrollment at the University of Charleston?”

      Faculty Product

      2nd  place — David Ramsburg — “Phoenix Planner”

      1st place — Anna Hughes, Rebecca Linger — “AdviseUC”

      Interdisciplinary Award

      Jessica Landry, Jessica Lonegnette, Coty Dennler, Tiffany Hatfield, Chelsey Peters, Kay Blose — “Animal Assistive Occupational Therapy, both as Community Service and Addition to Curriculum Design”

      Top Performing School Award

      The School of Arts and Sciences